Transport lotniczy: rodzaje transportu lotniczego
Co to jest transport lotniczy?
W najprostszy sposób: Transport lotniczy to przemieszczanie pasażerów oraz ładunków z jednego punktu do drugiego, za pomocą różnego typu maszyn latających, wśród których można wymienić samoloty, śmigłowce oraz szybowce. Ta gałąź transportu jest najszybciej rozwijającym się sposobem przewozów na świecie.
Czy transport lotniczy wymaga dużych nakładów kapitałowych?
Transport lotniczy to stosunkowo niskie koszty inwestycji (oczywiście porty lotnicze to wysokie koszty, ale tworzy się też nowe lotniska bez potrzeby budowania dodatkowych dróg, torów i trakcji). Transport lotniczy to również wysokie koszty generowane przez skomplikowane środki transportu, kosztowne sposoby nawigacji, potrzeba również wyszkolonego personelu lotniczego oraz wysoko wykwalifikowanej (więc również generująca wysokie koszty) kadry obsługi powietrznej i naziemnej transportu lotniczego.
Rodzaje transportu lotniczego
W transporcie lotniczym możemy wyróżnić dwa rodzaje przeznaczenia przewozów powietrznych:
- Lotnictwo cywilne
- Lotnictwo wojskowe
Te dwa rodzaje lotnictwa różnią się od siebie dość wieloma parametrami, a przede wszystkim przeznaczeniem. Ich cele działania są bardzo zróżnicowane, ponieważ lotnictwo cywilne dostępne jest dla wszystkich, natomiast lotnictwo wojskowe ogranicza się do realizacji pewnych z góry założonych zadań.
Lotnictwo wojskowe, czyli jeden z podstawowych środków obrony kraju, wykorzystywany również w czasie pokoju, np. do eskortowania samolotów cywilnych z problemami technicznymi, niesienia pomocy humanitarnej czy transportu polityków lub innych osób ważnych dla kraju.
Lotnictwo cywilne, czyli ogólnodostępny rodzaj transportu lotniczego, w którego skład wchodzą: lotnictwo transportowe (transport pasażerów i ładunków), lotnictwo sportowe oraz lotnictwo gospodarczo-usługowe, które składa się z takich elementów jak samoloty prywatne czy samoloty dla VIP-ów.
Lotnictwo transportowe, czyli transport lotniczy.
Lotnictwo transportowe można podzielić na transport:
- osobowy
- osobowo-towarowy
- towarowy
Linie lotnicze w transporcie powietrznym korzystają z różnego rodzaju samolotów, są to:
- samoloty małe – przewożą do 30 pasażerów lub do 2 ton ładunku,
- samoloty wąskokadłubowe – przewożą do 200 pasażerów lub 20 ton ładunku, z zasięgiem do 6 000 km,
- samoloty szerokokadłubowe – mieszczące od 200 do 800 pasażerów lub od 20 do 250 ton ładunku, z zasięgiem do 15 000 km.
Podział przewozów towarów ze względu na sposób organizacji transportu lotniczego.
Transport lotniczy towarów, inaczej mówiąc fracht lotniczy, również możemy podzielić na kilka rodzajów.
Wielu nadawców wybiera stosunkowo przystępną cenowo konsolidację, która polega na łączeniu w jednym locie przesyłek z towarami innych nadawców. Kompletowanie takich ładunków wymaga jednak więcej czasu, co może skutkować przesunięciem transportu o kilka dni.
„Back to Back” lub „Direct service” to usługi polegające na wypełnieniu ładowni samolotu lecącego w ramach stałych połączeń lotniczych. Pozwala ona dobrać najbliższy lot bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Wadą mogą być ewentualne ograniczenia gabarytowe.
Zdecydowanie najdroższa forma to czarter — usługa, w której cały samolot wynajmowany jest do przewozu ładunku wynajmującego, trzeba pamiętać, że opłacić należy przelot w obie strony.
Kategorie w zależności od rodzaju ładunku:
- ładunek zwykły to towary nieobjęte restrykcjami jak odzież, towary automotive, żywność, kwiaty czy niektóre typy elektroniki;
- ładunek specjalny to towary objęte restrykcjami (w zależności od linii lotniczej) np. baterie, powerbanki, dzieła sztuki materiały wybuchowe i niebezpieczne, których przewóz jest dopuszczany jedynie za zgodą przewoźnika.
Transport ładunków cargo: jakie towary przewozi spedycja lotnicza?
W zasadzie przewieźć można prawie każdy rodzaj towarów, natomiast przy przewozie wszelkiego rodzaju towarów wrażliwych, jak na przykład: płyny, baterie litowe i inne, granulaty, czy klasyfikowane jako ładunki niebezpieczne (materiały wybuchowe, produkty łatwopalne i inne), należy omówić ze spedytorem indywidualne warunki. W zakresie przewozów towarowych najczęstsze są przesyłki muszące dotrzeć na drugi koniec świata w najkrótszym możliwym czasie. Kiedy jeszcze korzystamy z transportu lotniczego? Przy przewozie towarów wysokiej wartości (transport lotniczy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa), przy transporcie produktów szybko psujących się (transport lotniczy to przewóz w krótkim czasie) i wymagających temperatury kontrolowanej.
Jakie są zalety transportu lotniczego?
Sieć połączeń lotniczych na świecie pozwala nam na dostawy w najkrótszym możliwym czasie na duże odległości, czy to w ramach przesyłek liniowych, czy czarterów. Transport lotniczy uważany jest za drogi, ale relatywnie wysoką cenę kompensuje szybki przelot i bezpieczeństwo przesyłek.
Dzięki transportowi lotniczemu możemy cieszyć się świeżymi owocami morza czy kwiatami przywiezionymi z drugiej półkuli, ale również, a może przede wszystkim, lekami w aptece lub częściami zamiennymi do samochodu.