Czym jest transport intermodalny i transport multimodalny
Na czym polega transport intermodalny lub jak kto woli intermodalny transport towarowy? To przewóz ładunków z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu. Najważniejszą regułą w transporcie intermodalnym jest wykorzystanie tej samej jednostki ładunkowej, np. kontenera, na całej trasie przewozów, bez przeładunku samego towaru przy zmianie środków transportu.
Inaczej jest w szerzej pojmowanym transporcie multimodalnym (w którym zawiera się transport intermodalny) gdzie istnieje możliwość przeładunku samych towarów przy wykorzystaniu różnych gałęzi transportu.
Do transportu intermodalnego możemy wykorzystać dowolną konfigurację rodzajów środków transportu, może być to połączenie kolejowo-drogowo-morskie, kolejowo-drogowo-lotnicze, morsko-kolejowe lub też połączenie transportu drogowego z morskim, kolejowym lub lotniczym.
Zalety transportu intermodalnego:
Wykorzystanie transportu intermodalnego przynosi korzyści nie tylko firmom z niego korzystającym, ale również środowisku naturalnemu.
Zobaczmy jakie mogą być zyski związane z transportem intermodalnym.
Optymalizacja kosztów transportu
Przewóz multimodalny lub intermodalny ładunków, wykorzystujący różne środki transportu może wydawać się bardziej skomplikowany i kosztowniejszy niż przewóz towarów przy użyciu np. transportu wykonywanego tylko przez samochody ciężarowe.
Tymczasem transport intermodalny, czyli odmiana transportu kombinowanego pozwala na obniżenie kosztów przewozu poprzez wybór najbardziej efektywnej trasy oraz wykorzystanie najtańszego środka transportu dla konkretnych kierunków i towarów, co powoduje obniżenie kosztów za: paliwa, różnego typu opłaty oraz magazynowanie. Mamy tu także możliwość załadowania jednorazowo większej partii ładunkowej niż przy transporcie drogowym a przy transporcie ciężkich kontenerów (do wagi 26 ton) pojawia się również oszczędność kosztów przeładunkowych (brak potrzeby odładunków).
Koszty transportu intermodalnego mogą być zatem niższe niż jednym środkiem transportu.
Bezpieczeństwo ładunku
Dzięki wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowej, przeładunek towaru przy zmianie środka transportu nie jest konieczny. Następuje zatem zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru, jego zagubienia czy kradzieży.
Ochrona środowiska
Transport intermodalny to mniejsza emisja gazów cieplarnianych oraz hałasu niż w przypadku tradycyjnego transportu drogowego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ekologicznych form transportu: transportu kolejowego i transportu morskiego.
Elastyczność i dostępność usług transportowych
Zastosowanie skutecznego transportu intermodalnego pozwala na dostosowanie się do indywidualnych potrzeb klientów, stosując odpowiednie dla preferencji i specyfiki prowadzonej działalności środki procesu transportowego. Przewozy intermodalne pozwalają również zastąpić jeden rodzaj transportu innym w przypadku braku odpowiedniej infrastruktury.
Jak zorganizować transport intermodalny?
Organizacja przewozu do miejsca docelowego za pomocą różnych środków transportu nie jest rzeczą łatwą. Trudności jakie napotka osoba nie mająca doświadczenia w spedycji oraz ich koszty mogą przewyższyć korzyści jakie daje transport kombinowany. Dlatego lepiej zlecić taki przewóz doświadczonemu przewoźnikowi, zatrudniającemu odpowiednio wyszkolonych spedytorów. Przewozy intermodalne wykonywane u jednego wykonawcy, odpowiedzialnego za wszystkie operacje związane z dostawą przesyłki pod wskazany adres, jest bezpieczniejszy i w efekcie cena przewozu towarów może być niższa, a czas realizacji przewozów intermodalnych krótszy, niż w przypadku transportu tradycyjnego. Choć trzeba lojalnie przyznać, że organizacja takiego transportu kombinowanego, może też potrwać kilka dni dłużej.
Własne środki transportu, rozwinięta sieć magazynów, platform logistycznych, agencji celnych, a także partnerstwo z międzynarodowymi operatorami logistycznymi oraz spedytorami, zapewniają JAS-FBG sprawny transfer przesyłek na terenie całej Polski, Europy i Świata. JAS-FBG to również zespół doświadczonych spedytorów posiadających certyfikaty FIATA, profesjonalnie zajmiemy się realizacją transportu Twoich towarów. Docieramy wszędzie “door-to-door”. Sprawdź ile zaoszczędzisz na kosztach transportu, gdy skorzystasz z usług JAS-FBG.
Po wycenę transportu intermodalnego zapraszamy do formularza ofertowego.
Transport intermodalny w Polsce
W latach 2012 — 2022 transport intermodalny w Polsce odnotował ponad trzykrotny wzrost przewożonego wolumenu (z ponad 644.000 do prawie 1.750.000 jednostek) i pomimo chwilowego spowolnienia w roku 2023 (odczuwalnego w całej branży transportowej) w kolejnych latach przewozy kombinowane, ze szczególnym uwzględnieniem transportu intermodalnego w naszym kraju będą się rozwijać.
Wpływ na to będzie miała polityka klimatyczna i transportowa UE (np. Dyrektywa o transporcie kombinowanym), rozbudowa i budowa nowych terminali kontenerowych, inwestycje infrastrukturalne w portach, modernizacja linii kolejowych, nowe bocznice oraz inwestycje firm logistycznych i przewoźników intermodalnych, w tym projekty dofinansowane z funduszy unijnych. Ważny jest także wzrost świadomości konsumentów i przedsiębiorstw, które zwracają coraz więcej uwagi nie tylko na cenę przewozu ładunków, ale i na aspekty ekologiczne, w tym ślad węglowy transportu.